Ministerstvo školství vyznamenalo zasloužilé pedagogy

Praha - Ministryně školství Miroslava Kopicová dnes předala dvě významná ocenění za celoživotní vynikající pedagogickou činnost. Stříbrnou medaili 1. stupně obdrželi Miroslav Šmíd a Věra Kuncmanová. Oba strávili za katedrou přes padesát let. Podle ministryně ocenění dokazují, že kvalita učitele nemá nic společného s jeho věkem, i když nezpochybňuje nutnost omlazení učitelských sborů.

Být dobrým učitelem vyžaduje podle Kopicové velké nadání, ale také úžasnou mravní sílu. Miroslavu Šmídovi bude za několik dní 90 let, ale svou profesionální pedagogickou kariéru zakončil teprve před deseti lety. Ministerstvo každoročně vyznamená několik desítek pedagogů. Šmíd byl mezi nimi absolutně nejstarší. Na vyznamenání ho navrhli žáci a jeho bývalí kolegové. Po celou učitelskou kariéru se podle svých slov snažil řídit slovy svého oblíbence T. G. Masaryka: „Hlavní věcí je mít děti rád, umět se vmyslit a vcítit do jejich duševního a citového života.“

Oceněný muž se dostal k učení náhodou. Nejprve měl jít na konzervatoř, pak se měl stát knězem, nakonec ale vystudoval učitelský ústav. „Mě to ohromně bavilo, já jsem to dělal děsně rád,“ dodává. Učitelem se stal i jeho žák Josef Buchal, pro kterého je Miroslav Šmíd stále vzorem. Učil podle něj tak, jak nyní požaduje reforma školství: „On předpisy nepotřeboval, všechno šlo z něj. Dokázal se do nás úžasně vcítit.“

Reportáž Ivana Lukáše (zdroj: ČT24)

Devětašedesátiletá Věra Kuncmanová učí od roku 1958 a v současné době je oporou pedagogického sboru Sportovního gymnázia Pardubice. „Já říkám, že své žáky trochu vysávám, v neděli už jsem vždy taková unavená, už mě ten život moc netěší a v pondělí ožiju, zatřepu křídly a je to zase dobré.“

Medaile ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se uděluje od roku 1997 a je oceněním významné pedagogické, výchovné, vědecké nebo umělecké práce, dlouhodobého a vynikajícího působení v resortu školství nebo mimořádně záslužného činu při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice. Uděluje se ve dvou stupních, a to 1. stupně (stříbrná) a 2. stupně (bronzová), navrhnout kandidáty může každý.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Více než stoletá fanynka Sparty slaví narozeniny na vrcholcích kopců

Na začátku letošního roku se potvrdila smrt nejstarší ženy světa pocházející z Japonska. Její místo zaujala 116 let stará Brazilka Inah Canabarro Lucas. Mimořádně dlouhého věku přes 110 let se dožívá jen velmi málo lidí. Podle databáze dlouhověkých lidí žije na celém světě zhruba tři sta těch, kterým je více než 110 let. Z nich je přes 90 procent žen. V Česku žije asi devět set lidí, kterým je více než sto let. Patří mezi ně i fanynka pražské Sparty Jaroslava Koubková, která říká, že recept na dlouhověkost nezná.
před 28 mminutami

Vláda chce do voleb stihnout řadu věcí, sněmovna je ale přehlcená

Do konce funkčního období zbývají současné vládě už jen měsíce. Během nich plánuje prosadit třeba reformu sociálních dávek nebo novelu zákoníku práce. Podle části opozice by ale kabinet krátce před koncem svého mandátu neměl měnit systémové věci.
před 9 hhodinami

V Krkonoších stouplo lavinové nebezpečí

Lavinové nebezpečí v české části Krkonoš v sobotu po vydatném sněžení vzrostlo z prvního na druhý stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice. Druhý stupeň znamená mírné nebezpečí lavin, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. V neděli by mohlo vzrůst na třetí, uvedla na webu Horská služba Krkonoše. Od pátku do sobotního rána v Jizerských horách a v Krkonoších napadlo až 25 centimetrů prachového sněhu, dalších až 25 centimetrů může ještě napadnout.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Centra, kde pomáhají se závislostmi, přibývají

Přibývá center, která pomáhají lidem se závislostmi, psychickými potížemi i syndromem vyhoření. Nové sanatorium pro dospělé otevřeli ve středočeských Doubravčicích. Privátní zařízení bude alternativou těch státních, ve kterých se ale na místo často čeká dlouho. Jeden den léčby v této instituci včetně jídla a ubytování stojí osm tisíc. Ve státních zařízeních tohoto typu je to podle VZP zhruba tři a půl tisíce.
před 22 hhodinami

Led z návěsů mají odstraňovat. Nemáme jak, tvrdí řidiči kamionů

V noci sníh a déšť a k tomu nad ránem teploty pod bodem mrazu. To jsou ideální podmínky pro tvorbu nebezpečné „zbraně“ na střechách aut. Přestože platí povinnost kusy ledu před jízdou odstranit, z těch nákladních je řidiči často odklidí jen stěží. Zvlášť pokud přes noc zůstávají na odpočívadlech.
před 22 hhodinami

Část poslanců nechce obhajovat mandát. Vadí jim fungování sněmovny

Už teď je jasné, že minimálně dvanáct poslanců mandát obhajovat nechce. Stojí za tím osobní důvody i fungování sněmovny. Ať už jde o časté obstrukce, rozsáhlé projevy při debatě o programu, nebo četné mimořádné schůze.
před 23 hhodinami

„Hrajeme o charakter naší společnosti,“ řekl Kroupa o pomoci Ukrajině

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Česko poskytlo napadené zemi vojenský materiál v hodnotě přes sedm miliard korun. Jako dárce, koordinátor nebo organizátor se pak Česko podílelo na dodávkách v přepočtu zhruba za 72 miliard korun. Na pomoci se podílely i nezávislé spolky a veřejnost. „Otázka bezpečnosti už není výlučnou oblastí státu. Podpora posledních tří let ukazuje vnitřní potřebu společnosti se bránit,“ věří zástupce organizace podporující Ukrajinu Skupina D Martin Kroupa. Vedle něj přijali pozvání do pořadu 90′ ČT24 iniciátoři dalších projektů Martin Ondráček a Jan Heřmánek.
před 23 hhodinami

Sedmnáctiletí řidiči chybují méně než osmnáctiletí

Od ledna 2024 získalo podle statistik ministerstva dopravy řidičské oprávnění už 24 048 nezletilých řidičů v systému L17. Program, který umožňuje řídit od sedmnácti let pod dohledem mentora, funguje rok. Analýza podle resortu ukazuje, že nezletilí řidiči zaviní méně nehod než osmnáctiletí. To potvrdily České televizi také oslovené autoškoly.
před 23 hhodinami
Načítání...