Praha - Stěhování Archivu bezpečnostních složek mimo Prahu je podle premiéra Jana Fischera ještě otevřená věc. Předseda vlády dnes ve sněmovně přislíbil, že se kvůli tomu chce sejít s ministrem vnitra Martinem Pecinou. Archiv je nyní umístěn v budově ministerstva vnitra v pražských Kobylisích. Ve stejném objektu ale sídlí i Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědka, která kvůli utajení chce celou budovu pro sebe. Ministerstvo po bezvýsledných půlročních jednáních archivu nájemní smlouvu vypovědělo, a ten by se měl vystěhovat do konce roku.
Fischer se kvůli stěhování bezpečnostního archivu sejde s Pecinou
Vnitro místo budovy ve Střelniční ulici nabídlo objekt ve Svojšicích na Kolínsku (viz mapa) a přislíbilo i pomoc se stěhováním. Podle kritiků by to ale znemožnilo fungování archivu a také Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), který archiv spravuje. To ostatně v parlamentu potvrdil i premiér Fischer. Zároveň ale uvedl, že archiv s Úřadem pro zahraniční styky a informace kvůli bezpečnostním rizikům opravdu sídlit nemůže.
„Nejsem si přesně jist, proč nabízený objekt je natolik nepřijatelný nebo nepřiměřený. Ta otázka je otevřená, lhůta je opravdu poměrně krátká, řešit je to potřeba, čili já se na to sejdu s panem ministrem vnitra,“ uvedl Fischer. Od jednání si slibuje zejména stanovení termínu, dokdy by věc měla být vyřešena.
Proti stěhování ÚSTR i ODS
Proti stěhování archivu mimo Prahu se kromě rady ÚSTR postavilo vedení ODS, které v úterý vyzvalo Pecinu, aby stěhování zabránil. Uvedlo také, že ČSSD podobnými obstrukcemi před deseti lety fakticky zastavila činnost Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Ministerstvo však tvrdí, že s ústavem o nutnosti přestěhovat archiv dlouhodobě jednalo. „Odmítavý postoj ÚSTR a neustálé průtahy jednání z jeho strany ale naprosto nerespektovaly fakt, že ministerstvo musí sledovat bezpečnostní požadavky kladené na režim objektu, kde archiv momentálně sídlí,“ řekl mluvčí vnitra Vladimír Řepka.