Jihem Evropy se dnes nesly stávky

Praha - Portugalsko a Itálii ochromily stávky kvůli obavám z tvrdých rozpočtových škrtů. Italští odboráři vyhlásili už čtvrtou generální stávku od roku 2008, kdy se Silvio Berlusconi stal staronovým premiérem. Podle nich nedodržel slib, že vytvoří nová pracovní místa. Požadují také zlepšení podmínek v zaměstnání a nižší daně. Kvůli nízkým platům vyšli do ulic také maďarští policisté a hasiči.

Portugalci stáli v ulicích už za šera. Více než tma je ale děsí stíny dluhové krize a tvrdá vládní opatření. Státní zaměstnanci proto vstoupili do stávky. „My všichni máme stejný cíl: bojovat proti vládním zásahům. K naší stávce se přidalo skoro 100 procent nemocnic,“ rozohňovala se odborářka Ana Paisová.

Jenže portugalské hospodářství potřebuje zásadní kůru. Politici ve čtvrtek přijali záchranný balík na odvrácení státního krachu. EU a MMF půjčí Portugalsku 78 miliard eur, na oplátku pak žádají škrty, privatizace a snížení rozpočtového schodku. Země tedy musí šetřit. „Schodek rozpočtu se musí snížit z devíti na tři procenta za pouhé tři roky. Hospodářství bude sužovat silný protivítr: Propadne se HDP i výtěžek z daní,“ přiblížil šéf mise MMF v Portugalsku Poul Thomsen.

2 minuty
Reportáž Hany Scharffové
Zdroj: ČT24

Přestože Itálie ještě nekrachuje, i její ulice ale obsadili stávkující. Statisíce obyvatel ve více než stovce měst žádají lepší pracovní podmínky, či vůbec nějakou práci. Třetina Italů má jen krátkodobou smlouvu a žádá větší jistoty. Jejich zlost se ale obrací i proti bankám, symbolům finanční krize. Skupina mladých do jedné zkusila vniknout. „Rozhodli jsme se zablokovat tohle centrum obchodu a spekulací. Berou nám naši budoucnost!“ uvedla studentka Marina Montanelliová.

Itálii dnes zachvátil dopravní chaos. Stávkovali řidiči autobusů, římské podzemky, strojvůdci i zaměstnanci letectví. Jen v Římě a Neapoli odpadly desítky letů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 16 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
14:47Aktualizovánopřed 24 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 1 hhodinou

Trump oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí

Americký prezident Donald Trump oznámil další tarify na dovoz. Zboží z Evropské unie bude podléhat clu 20 procent, z Číny pak 34 procent. Základní tarif na veškerý dovoz do Spojených států bude 10 procent, pro dalších přibližně šedesát zemí s největší obchodní nerovnováhou prezident uvalí vyšší clo. Trump dodal, že příslušný exekutivní příkaz podepíše ještě ve středu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 23 hhodinami

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila. Později řekla, že ANO rozhodnutí respektuje, ale stojí si za tím, že pravidla mají být spravedlivá pro všechny.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami
Načítání...