Experti: Pražským ulicím by prospělo mýto

Praha – Česká metropole má za sebou desetiletí skokového nárůstu dopravy. Podle dostupných dat narostla doprava v Praze o 35 procent, čísla mluví o průměru 1,8 vozidla na obyvatele. Přetíženému centru města by pomohlo zavedení mýtného systému, ovšem jen za předpokladu splnění celé řady konkrétních podmínek. Shodli se na tom odborníci v průběhu dvoudenního Českého dopravního fóra, které dnes skončilo v Praze.

„Mýtný systém by mohlo být jedno z opatření, které budou regulovat počet vozidel. Může být ale účinný jen v případě, že bude součástí komplexního dopravního plánování,“ je přesvědčen Roman Srb ze Sdružení pro dopravní telematiku. Podle Tomáše Tichého z dopravní fakulty ČVUT by mýto v Praze omezilo hlavně tranzitní dopravu.

Tématem konference bylo také vyhodnocení současného stavu používání moderních informačních systémů pro řízení dopravy. Přestože je tuzemská metropole ze všech měst České republiky vybavena nejvíce a nejlépe, účastníci setkání upozornili, že navzdory tomu už má město některé jejich komponenty zastaralé. „Co se týče proměnných informačních tabulí, tak i řidič si může všimnout, že ne všechny jsou vyhovující. Jedná se o zastaralou technologii, která se už dnes nepoužívá,“ podotýká Tomáš Tichý z Vysokého učení technického.

2 minuty
Mýtné v Praze
Zdroj: ČT24

Miroslav Svitek, děkan dopravní fakulty ČVUT:

„Pokud chci zavést mýto v Praze, tak musím více posílit veřejnou dopravu, více zavést parkování typu park and ride na okrajích měst a teprve potom může elektronické mýto pro Prahu přinášet benefity.“

Silničáři to chtějí změnit. „Vypsali jsme výběrové řízení na víc než dvacet nových informačních tabulí. Už by to měly být moderní technologie, které umožňují lepší zobrazení, možnost lepší čitelnosti i při ostrém slunci a měly by umět zobrazit větší množství informací než dosud,“ vysvětluje Robert Pelzl z Technické správy komunikací.

Dopravní experti teď sázejí také na rozvoj flotil plovoucích vozidel, které by podle nich mohly v budoucnu výrazně přispět k doplnění dopravních informací pro řidiče. „Třeba taxikáři neustále projíždí po městě a vozí zákazníky. A právě na základě toho, jak se náhodně z jednoho místa do druhého přepravují, tak bychom byli schopni lépe upřesnit odhad přepravních dob na té dané síti,“ popisuje Tomáš Tichý s tím, že čím více by bylo podobných sledovaných flotil vozidel, tím přesnější informace by dopravní systémy mohly dodávat.

„Data z jedoucích vozidel, kde je každé vozidlo ve své podstatě detektorem, nám umožňují konstruovat nové modely dopravy. Podle nich bychom například určili, jaké jsou směrové vztahy ve městě. To z těch klasických detektorů získáváme jen těžko,“ tvrdí děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svitek. Podobné záměry ale zatím podle odborníků narážejí hlavně na problémy s ochranou osobních údajů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 13 hhodinami

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Investoři utíkají od klíčových amerických dluhopisů

Na trzích kvůli nervozitě způsobené zaváděním amerických cel prudce klesají i ceny amerických státních dluhopisů, ve středu přitom ztráty ještě prohlubují. To je znamením, že se investoři zbavují i těch nejbezpečnějších aktiv. Krize na trzích tak nabírá znepokojivý směr k nuceným výprodejům a k útěku do bezpečí hotovosti, uvádí Reuters. Evropské akcie skončily ve středu se ztrátami.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Čína výrazně zvýší cla vůči USA, doma intervenuje

Čína zvýší od čtvrtka reciproční cla vůči USA na 84 procent. Uvedlo to podle agentury Reuters čínské ministerstvo financí. Původně je Peking avizoval pouze ve výši 34 procent. Americký prezident Donald Trump nastavil cla vůči Číně nově na 104 procenta. Ministr financí USA Scott Bessent označil čínskou odvetu za nešťastnou. Evropské trhy se v reakci na krok asijské velmoci opět propadly.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...