Šrotovné zafungovalo, prodej aut v Evropě po roce roste

Brusel - Evropským automobilkám i jejich dodavatelům poprvé svitla naděje, že hluboká poptávková krize, která už přes rok sužuje celé odvětví, může brzy skončit. V červnu se poprvé po 14 měsících propadu zvýšil prodej osobních automobilů o 2,4 procenta na 1,46 milionu vozů. Oznámilo to dnes sdružení výrobců automobilů ACEA. Za celé první pololetí se však stále prodalo o 11 procent méně aut.

Za celoevropským nárůstem prodejních čísel stojí příznivý vývoj v západní Evropě, kde se v červnu prodalo o 4,6 procenta víc aut, celkem 1,38 milionu. Zcela jiná situace ale panovala ve většině nových členských států EU, které dohromady zaznamenaly propad registrací víc než o čtvrtinu na 79 670 vozů.

Západoevropský trh s osobními automobily nepochybně pomohlo nastartovat šrotovné, které zavedlo dohromady 14 států unie. V Německu, které je největším evropským automobilovým trhem, se díky němu v červnu prodeje zvedly o 40 procent a přibylo tak 427 tisíc nově zaregistrovaných vozů.

Obdobu šrotovného zavedla i největší asijská země Čína. Třeba chudší zemědělské oblasti dostaly dotace pro nákup nových vozů. A pomohlo to, v červnu Číňané meziročně koupily o 48 procent aut víc. Jde tak o nejvýraznější skok od února 2006.

Dnes šrotovné pomáhá, za rok může škodit

Šrotovací prémie však v mnohých vzbuzuje také velké obavy. Kritici poukazují především na to, že šrotovné jen přesouvá budoucí poptávku na dnešek, což se zákonitě odrazí v prodejích po jeho skončení. Podle šéfa španělské automobilky Seat Rolfa Dielenschneidera by se tak v Německu mohlo za celý příští rok prodat jen 2,6 milionu vozů.

Jaromír Šindel, hlavní ekonom Citibank:

„V těch zemích, kde šrotovné bylo zavedeno, můžeme vidět nějaký krátkodobý půlroční růst, ale pravděpodobně bude vystřídán další skepsí a negativními čísly poté, co šrotovné dojde.“


Ke kritikům šrotovného patří i český prezident Václav Klaus. Minulý týden vetoval balíček zákonů, který jeho zavedení v Česku umožňoval. Šrotovné tak sice v Česku neplatí, zdejší trh však přesto rostl. V červnu se prodalo 16 284 aut, což představuje osmnáctiprocentní meziměsíční nárůst. „V České republice obnova novými auty je pořád velmi nízká, je zhruba třetinová jako ve vyspělých zemích. Díky akčním cenám drží zatím trh v ČR privátní zákazníci,“ dodal pro ČT24 tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.

Pokud poslanci přehlasují prezidentské veto a vláda začne šrotovné vyplácet, dostanou 30tisícový příspěvek na nákup nového automobilu s cenou do půl milionu korun lidé, kteří se zároveň zbaví svého nejméně deset let starého vozu. Vláda pro tento účel počítala s uvolněním zhruba 2,5 miliardy korun.

Auta čekající na sešrotování
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 26 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 10 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025
Načítání...