Voda červeného jezírka u Hromnice má léčivé účinky

Hromnice (Plzeňsko) - Hromnice na severním Plzeňsku patří k místům, kde má kořeny český chemický průmysl, zároveň je však místní zajímavostí. Svého času byla zdejší výroba kyseliny sírové jediná na světě. Horníci kopali břidlici a pak ji prolévali vodou, z červeného louhu odpařováním vznikl vitriolový kámen a ten se dál zpracovával na kyselinu sírovou. Když byla těžba ukončena, postupně došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo hromnické červené jezírko. Z kolébky chemického průmyslu je dnes přírodní památka.

Před 150 lety zde jezdila důlní technika a pracovaly stovky lidí. Hromnické jezírko je památkou na těžbu vitriolové břidlice, první záznamy o jejím dobývání jsou z roku 1578. „Ložisko vitriolové břidlice objevili a začali využívat cisterciáčtí mniši z plaského kláštera, kteří tuto břidlici používali k výrobě léčiv,“ uvedl kronikář Karel Telín.

Na přelomu 18. a 19. století se tu začala vyrábět kyselina sírová, horníci kopali břidlici a vršili ji na jílový podklad. Haldy potom prolévali vodou a ta prosakovala k jílu, na své cestě rozpouštěla v břidlici rozptýlený síran železnatý, který byl jako červený louh odváděn do nádrží. Odpařováním vznikl vitriolový kámen a ten se dál zpracovával na kyselinu sírovou. „Jílovitá břidlice, která se tu těžila, je prekambrického stáří, asi 800 milionů let stará. Důležitý je ovšem jemně rozptýlený pyrit, který byl podstatný právě pro onu výrobu kyseliny sírové,“ poznamenal geolog Michal Mergl.

3 minuty
Reportáž Mirky Vildové
Zdroj: ČT24

Pár metrů od jezírka stojí sousoší svatých - Johana, Jakuba a Krista, nechal ho postavit majitel dolů, když tu tragicky zahynuli dva horníci. Původně chtěl vybudovat kostel, místní ho ale přemluvili, aby raději financoval stavbu školy, a tak se horníci modlili pouze k sousoší.

Hromnická výroba kyseliny sírové byla svého času jediná na světě

Nebylo to však na dlouho, v Anglii a Německu objevili levnější způsob, a tak v roce 1896 těžba v Hromnici skončila. Postupně pak došlo k sesuvu stěn lomu, až vzniklo hromnické červené jezírko. „Červené je proto, že proces, který byl využíván dříve, probíhá samovolně dodnes. Na dně jezírka se hromadí kyselina sírová, která dodává vodě načervenalé nebo hnědočervené zbarvení,“ vysvětlil Michal Mergl. Starosta Hromnice Václav Duchek (nez.) doplnil: „Ještě v třicátých letech byla koncentrace taková, že když se namočily boty do vody, upadly podrážky.“

Ještě v minulém století se našlo několik nadšenců, kteří chtěli ložisko břidlice využít. Nějaký čas se tu vyráběly například stavební prefabrikáty, ovšem s nevalným úspěchem. Několikrát se pak dokonce uvažovalo, že hromnické jezírko poslouží jako skládka. „Největší nebezpečí hrozilo v šedesátých letech, kdy moudří přišli na to, že by zde mohlo být úložiště odpadu. Naštěstí k realizaci nedošlo a jezírko je tady dodnes,“ dodal starosta Duchek.

Déšť už prolil břidlu dokonale a dnes je v jezírku jen nízký obsah kyseliny, díky tomu má podle místních hromnická voda léčivé účinky na ekzémy. Kromě mikroskopických řas, kterým kyselé prostředí nevadí, je červené jezírko bez života.

Voda Červeného jezírka má léčivé účinky.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 3 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
před 5 hhodinami

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Olomoucký hejtman zakázal vstup do okolí místa havárie cisteren

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil zákaz vstupu do okolí místa únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku. Nařízení platí do odvolání a má usnadnit zasahujícím složkám práci při odklízení následků havárie a také snížit zdravotní rizika pro osoby, které by se tam pohybovaly, sdělila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Muž z Jevíčka není trestně odpovědný za vraždu kvůli nepříčetnosti, uvedl soud

Muž, který ubodal v červnu 2024 v Jevíčku na Svitavsku svoji partnerku, není trestně odpovědný kvůli duševní poruše. Způsobil si ji užíváním drog. Krajský soud v Pardubicích ho zprostil viny pro nepříčetnost a poslal ho do zabezpečovací detence. Tam může být neomezenou dobu, možnost je i doživotí, uvedl soudce Martin Trávníček. Rozsudek není pravomocný. Obhájkyně, státní zástupce a zmocněnkyně dětí a rodičů zabité ženy si nechali lhůtu na případné odvolání.
včera v 12:17

První v Evropě. Na Jičínsku jezdí vlak, který mezi stanicemi neřídí strojvůdce

Výrobce dopravní zabezpečovací techniky AŽD Praha v pátek na trati Kopidlno – Dolní Bousov zahájil jako první v Evropě oficiálně provoz autonomního vlaku na takzvané širé trati. Protože legislativa neumožňuje provoz zcela bez obsluhy, je i v autonomním vlaku strojvedoucí, který ale na jízdu mezi stanicemi pouze dohlíží.
včera v 11:38

Československá předválečná tajná služba měla svoje agentky

Evženie a Elisabeth byly dvě zhruba pětadvacetileté dívky, které na přelomu třicátých a čtyřicátých let pracovaly pro Československou tajnou službu. Elisabeth získávala informace v advokátní kanceláři v Ratiboři a zbrojovce v Dessau. Gestapo ji ale odhalilo a nechalo popravit. Evženie byla také zatčena, ale později propuštěna. Jejich osudy mapuje nová výstava ve Znojmě.
včera v 10:54
Načítání...