Nový šéf NBÚ chce zefektivnit udělování bezpečnostních prověrek

Premiér Petr Fiala uvedl do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína (zdroj: ČT24)

Nový ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Čuřín se chce ve funkci zaměřit na zefektivnění udělování bezpečnostních prověrek. Věnovat se chce i digitalizaci, elektronizaci a zatraktivnění úřadu pro potenciální zaměstnance. Řekl to poté, co ho premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do funkce. Nahradil v ní Jiřího Langa, který po sedmi letech rezignoval.

„Cílem je, abychom jako Národní bezpečnostní úřad působili jako autorita v oblasti ochrany utajovaných informací, jako mediátor. Chci se více scházet, více hovořit a více hledat řešení,“ poznamenal Čuřín.

Dosud byl bezpečnostním ředitelem Úřadu vlády, v minulosti na NBÚ pět let působil mimo jiné jako vedoucí oddělení vnitřní bezpečnosti. Jako svou prioritu v úřadu zmínil proces udělování prověrek. „Je tam prostor pro digitalizaci, propojení se státními registry a databázemi,“ popsal Čuřín. Místo listinných dotazníků by žadatelé o prověrku mohli v budoucnu žádat čistě elektronicky, úřad by si navíc sám vyžádal informace z registrů. „Pro žadatele by to bylo komfortnější,“ dodal.

Prověrek je podle Čuřína nyní obrovské množství a je otázkou, jak dlouho to může úřad kapacitně unést. Není si jistý, zda úřady žádají ve všech případech o prověrku jen pro ty zaměstnance, kteří přístup k utajovaným informacím skutečně potřebují. „NBÚ tu není nějakým bezpečnostním skenem nebo profilačním místem pro instituce, které si chtějí zkontrolovat zaměstnance,“ zdůraznil.

Zaměřit se chce i na kontrolní činnost a mezinárodní spolupráci. Úřad by podle něj měl působit jako autorita v oblasti utajovaných informací. „Chci se více scházet, více hledat řešení. Dělat častější setkání bezpečnostních ředitelů, což bude výhodné pro obě strany,“ řekl Čuřín.

Fiala: Čuřín je odborník, který se nepotřebuje rozkoukávat

Premiér i Čuřín poděkovali Langovi, který v čele NBÚ skončil po více než sedmi letech. Dříve mimo jiné řídil Bezpečnostní informační službu (BIS). „Patří mu poděkování nejen moje, ale celé vlády za to, jak po léta sloužil státu,“ řekl premiér. Podle Čuřína je za Langem nezpochybnitelné množství práce, na kterou chce navázat.

Výměna v čele NBÚ je podle Fialy taková, jaká má v bezpečnostních orgánech být. „Po úspěšné službě odchází dlouholetý ředitel a do funkce nastupuje člověk, který má velké zkušenosti z bezpečnostního prostředí, ale také přímo z práce v NBÚ,“ řekl. Čuřín je podle něj vysoce profesionálně vybavený odborník, který nebude potřebovat čas na rozkoukávání.

Nový ředitel by se podle předsedy vlády měl soustředit na zavádění inovací v oblasti elektronizace či na mezinárodní spolupráci. Za důležité považuje Fiala také dotažení schvalování novely zákona o ochraně utajovaných informací. Pozice bezpečnostního ředitele Úřadu vlády se podle premiéra obsadí v nejbližší době.

Fiala už při představení Čuřína ve sněmovně řekl, že jde o vysoce kvalifikovaného odborníka, který působí v utajovaných informacích čtrnáct let.

Lang před příchodem do NBÚ řídil třináct let Bezpečnostní informační službu (BIS). Do čela NBÚ se postavil od února 2017. Letos 11. března podal na svou funkci rezignaci a vláda ho o týden později formálně odvolala ke konci dubna.

Hlavním úkolem NBÚ je prověřování osob, které přicházejí do styku s utajovanými skutečnostmi, a prověřování firem, které se podílejí na strategických zakázkách. Vydáním osvědčení nebo dokladu o bezpečnostní způsobilosti úřad garantuje, že u jeho držitele nebyly zjištěny skutečnosti, které by mu bránily mít přístup k utajovaným informacím nebo vykonávat citlivé činnosti.